pátek 5. června 2015

Temná Raven | Knižní recenze

Název: Temná Raven
Originální název: The Raven
Autor: Sylvain Reynard
Překlad: Hana Netušilová, Kristýna Vítková
Počet stran: 488
Nakladatelství: XYZ

On si myslel, že nebude nikdy schopen milovat.
Ona si myslela, že nikdo nikdy nebude milovat ji.
A pak se potkali.

Holka s nadváhou, tajemnou bolestnou minulostí, s postižením nohy, s nízkým sebevědomím, o kterou muži příliš nezavadí. Možná ne ideál nádherné dívky, ale osoba s velkým srdcem. To je Raven.
Dokonalý, tajuplný, sexy, florentský princ, který žil moc dlouho bez lásky. To je William.
Můžete hádat co. William se šíleně a bláznivě zamiluje do Raven, vidí v ní to jediné a nejkrásnější. Nejraději by ji daroval celý svět, zlíbal ji, chránil ji před všemi, miloval se s ní a krmil se její sladké krve... Zmínila jsem už, že naše dokonalé princátko je vlastně upír?

Hlavní dějovou linkou je tedy milostný vztah mezi Raven a Williamem. Do toho je třeba řešit také spoustu upířích problémů jako Lovce, kteří si občas zaběhají po Florencii, aby střelili pár vampýrů, strkali před ně kříže a stříkali jim do obličeje svěcenou vodu. Nebo Divoké, šílené upíry, kteří si také jen tak běhají a vysají toho, na koho narazí. Jako by toho nebylo málo, Princ má očividně mezi svými lidmi zrádce, Raven před námi skrývá svou strašnou minulost a v galerii, kde pracuje, došlo k velké loupeži umění...

"Nevěřila v zázraky, nadpřirozeno nebo cokoliv, co by se nedalo vědecky ověřit. Musela mít halucinace. Neexistovalo žádné jiné racionální vysvětlení."

Lhala bych, kdybych tvrdila, že kniha není jedno klišé za druhým, že jsem si chvílemi nepřipadala jako v jiné verzi Twilight a že Raven a William nebyli vůbec otravní a pitomí. Byli. Ale taky bych lhala, kdybych tvrdila, že ta knížka nemá nic do sebe. Autorovi musím uznat jedno obrovské plus - neuvěřitelně zaujal zapojením renesančního umění a historie. To bylo pro knihu opravdu dobré a proto se mi možná líbila více první polovina, kde tyto body vynikaly více.

Další plusy? Bylo to čtivé a bavilo to. Jak jsem naznačila, druhá půlka byla o něco slabšího, ale celkově mě to bavilo číst. Ačkoliv kniha nepatří k těm nejtenčím, přečetla jsem ji poměrně rychle a stránka ubíhala za stránkou. A co se týče faktu s hlavní hrdinkou, zhodnotila bych její nadváhu jako plus i mínus zároveň. Na jednu stranu mi přišlo, že to byl trapný pokus udělat z hlavní hrdinky největší chudinku, která je tak hodná a všichni by ji měli litovat, na druhou stranu se mi líbí, že nebyla dokonalá a skutečnost, že autorem je muž a dovedl ukázat, že žena nemusí mít postavu jak modelka, aby mohla být krásná a milována, je příjemná.
"Ty jsi má největší ctnost i ta nejhorší neřest."
 

Asi jsem od knihy čekala trochu něco jiného, ale nebylo to zas tak špatné. Myslela jsem, že upíři už jsou out, ale přestože je příběh fakt klišé, vypracovaný svět a hierarchie upírů má své světlé stránky. Není to jen nadržená, krví prolitá romanťárna o dvou ťulpasech, co se nechtějí, pak chtějí, pak zase ne, pak zase jó... (I když to všechno je to taky.) Kniha má i své kvality, některé části byly poutavé a především - bavilo mě to a příjemně se to četlo.

40%

Za zprostředkování recenzního výtisku vděčím DatabáziKnih.cz


4 komentáře :

  1. O téhle knize jsem už docela dost slyšela - hlavně tedy díky knihobitu - ale zatím se do ní asi pouštět nebudu :/ Každopádně skvělá recenze!!:))

    OdpovědětVymazat
  2. Taky jsem o knize slyšela díky Knihobitu, ale moc mě neláká. Díky za recenzi ;)

    OdpovědětVymazat

Za každý komentář Vám mnohokrát děkuji.

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML