neděle 7. června 2015

Otrávené štěstí | Knižní recenze

Název: Otrávené štěstí
Originální název: Glücksgift
Autor: Irma Kraussová
Překlad: Alena Bezděková
Počet stran: 320
Nakladatelství: YOLI

Láska na první pohled, která se vyvine špatně...
Začalo to kádinkou a končí to mrtvolou.

V luxusním hotelu bylo nalezeno mrtvé tělo, kolem kterého leží čtrnáct zvláštních věcí. Tygrované tričko, černá krabička, fotka Eminemových rtů nebo skateboardisty bez skateboardu. Ačkoliv nejprve nikdo netuší, co si s tak podivným případem počít, brzy jim hromádka těchto podivných věcí odhaluje celý příběh o bolestech jedné lásky...

Věříte na lásku na první pohled? Amanda a Pravdan, neboli Bravo, se do sebe zamilují už při prvním setkání. Trvá jen chvilku a Amanda se vzdává svého zaměstnání a stěhuje se k Bravovi na maloměsto. Jejich láska je vášnivá a divoká, ale skutečně dokáže překonat všechny překážky života?

"Pak se v těch věcech váleli. Ona dole. On dole. Ona
nahoře. On nahoře. On a Amanda a všechny ty krámy patří odteď k sobě."

Bravo je tak trochu tupý flegmatik s nelidským brajglem v bytě, chorvatského původu, pracuje jako dělník v německé firmě na výrobu tvrdokovu a o víkendech se stará o kočku, kterou vlastní společně s kamarádkou Franci.
Amanda je chorobně perfekcionistická, potrpí si na dokonalost a na Brava klade přehnaně vysoké nároky. Navíc má cukrovku, která hraje velkou roli v jejím životě, která možná zničila její vztah k otci. Postupem času si člověk uvědomí, že Amanda rozhodně není psychicky zdravá, proto její činy a myšlení možná nelze zcela pochopit, ale asi jej ani nelze odsuzovat. To děvče je zralé na soucit, ostatně jako celý příběh.

Kniha popisuje několik hodin, během nichž kriminalisté vyšetřují podivnou smrt. S každým nalezeným předmětem se můžeme retrospektivně podívat zpátky do minulosti, do vzpomínek daného předmětu a celý příběh Amandy a Brava se nám postupně prolíná před očima.

"Kde je ta mrtvola? Neleží v lese, v posteli, a už vůbec ne v nějakém bytě. Neleží na chodbě, ve vchodu nebo na schodišti. Neleží na ulici, na dvorku, na vrakovišti. Ani v márnici a ještě dlouho ne ani na hřbitově, neleží na opuštěných kolejích, ani v nákladovém prostoru dodávky, ani na střešní terase, ani v parku. Existuje tolik možností. Ale u téhle mrtvoly nepřichází žádná z nich v úvahu."

Musím uznat, že mě podání příběhu velmi zaujalo. Není to jen tak ledajaká kniha, je jiná, originální, ohromující a chladná. Stačila mi jediná knížka, abych si udělala o autorce jasný obrázek - Irma Kraussová je úžasná spisovatelka. Píše ledově, napínavě, nesnaží se hrát na city, spíš vás chce zasáhnout. Zchladit vaši psychiku, zabodnout se jako rampouch a nutit váš mozek, aby to v něm šrotovalo jako o život.

Jde o dramatický příběh, který se nese v shakespearovském duchu. Otrávené štěstí je tragédie o nešťastné lásce, ostrá, upřímná, smutná, rozhodně ne okoukaná. Naprostý protiklad tuctového. Možná to nemusí sednout každému, upřímně se domnívám, že úplně to asi nesedne nikomu, ale některé z vás by to mohlo dostat jako mě.

Přečtěte si Otrávené štěstí, protože to stojí za to. Irma Kraussová píše božsky, její nápady jsou vynikající a upřímně doufám, že si od ní přečtu něco dalšího. Přečtěte si to, protože to zaměstná vaši mysl a zaútočí na části vaší mysli, o kterých jste ani netušili, že je máte. Nebo si možná řeknete, že hlavní hrdinové jsou strašní a kniha je vadná a já jsem divná, že se mi něco takového líbí. No zkuste to. Není to kniha, kterou si člověk zamiluje, ale je to kniha, o které můžete s děsivým pocitem na duši prohlásit, že je dokonalá. Až nepěkně moc.

95%

Mnohokrát děkuji Databázi knih za zprostředkování recenzního výtisku.

10 komentářů :

 1. Vypadá to moc dobře:) Rozhodně se po knize podívám!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad se bude líbit. :) Vskutku jde o knížku, která ne každému může padnout do oka, ale mě si získala. :)

   Vymazat
 2. Přiznávám se - tahle kniha mě vůbec nelákala, ničím. Ale po přečtení tvé recenze jsem změnila názor :D Musím si ji přečíst!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně právě už od začátku. :D No, snad se taky bude líbit... :)

   Vymazat
 3. Dobrá, zkusím to, když říkáš. Ráda si udělám na knihu svůj názor :) Pěkná recenze :)

  A mimochodem, už jsem si ti říkala o giveaway, která právě probíhá u mě na blogu? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to má být. :) Děkuji. :)

   A díky za informaci, mrknu tam.

   Vymazat
 4. Krásná recenze, utvrdila mě, že si knihu určitě pořídím. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Skvělá recenze :) Knížka mě do teď moc nelákala, ale po přečtení tvé recenze si ji zkusím přečíst :)

  OdpovědětVymazat

Za každý komentář Vám mnohokrát děkuji.

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML