sobota 9. května 2015

Zahrada: Sféra | Knižní recenzeNázev: Zahrada: Sféra
Autor: Jana Richterová
Počet stran: 308
Nakladatelství: Kruh

Byly časy, kdy jsem se české literatuře vyhýbala, to se ale před pár lety změnilo a naopak jsem začala českou literaturu vyhledávat a dávat českým autorům rovnaké šance, jako těm zahraničním. Občas narazím na zklamání, občas se spokojím a občas jsem vskutku nadšená. Co se týče knížky Jany Richterové, jsem podivena, v tom nejlepším slova smyslu.

Příběh obsahuje vše, co by se od správného příběhu dalo čekat - napětí, originalitu a různorodost, lásku, dramata v mezilidských vztazích, občas až hororové prvky, tajemno... Realita se tu proplétá s tím, co reálné není, až člověk jen těžko rozezná černé od bílého. Nicméně jde o příběh, který vás nechá nad ním přemýšlet a jen tak se čtenáře nepustí.


Setkáváme se s osudy několika postav, které si nelze neoblíbit. Kdybych měla mluvit o jednom velkém kladu, pak jsou to určitě postavy. Autorka si s nimi uměla pohrát, dala jim vlastní život a působily skutečně, což se o mnoha postavách říct nedá. Ale tady byly postavy opravdové a uvěřitelné, až se nechtělo věřit, že žijí jen na papíře.
"Tehdy pochopil, že pláč a tanec jsou opravdu dvě ramena jediné váhy, která se jmenuje život."

Příběh těchto lidí mi byl od počátku záhadou a každou stránku jsem četla se zvědavostí, kam se bude příběh ubíjet. Pravda, chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl psaní, ale nakonec se tak stalo a já si jej ještě oblíbila. Jde o věc, se kterou se setkávám jen u českých autorů - ta osobitost, to všechno, co zůstalo v textu z autora, co neposkvrnil ani nepozměnil překladatel. Velké plus české literatury je to, že příběhy zůstávají samy sebou, nadýchány svým autorem a právě tato kniha to dokazuje v překrásně hluboké míře.

"Zdál se mi dnes v noci neobvyklý sen. Asi bys jej měl vyslechnout."

Kniha se vám nemusí líbit. Možná, že vás nechytne. Ale možná ano, možná si knížku oblíbíte a třeba si ji zamilujete. Musí se uznat, že autorka umí psát, píše osobitě a poutavě, vytváří skvělé postavy a jsou místa, kdy si čtenáře udrží u řádků přivázaného tak pevně, že se jen těžko bude odtrhávat. Jak jsem řekla, kniha se vám nemusí líbit. Ale dala bych jí šanci, protože za pokus rozhodně stojí. Kdyby všechny české knihy byly tak dobré jako tato, jistě by byla česká literatura mnohem oblíbenější.


75%

Děkuji autorce za poskytnutí recenzního výtisku.  
1 komentář :

  1. Knižku jsem bohužel nedočetla. Neměla jsem dost trpělivosti.
    Moc pěkná recenze :)

    OdpovědětVymazat

Za každý komentář Vám mnohokrát děkuji.

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML