sobota 25. dubna 2015

Čtyřka | Knižní recenze

Název: Čtyřka 
Originální název: Four: A Divergent Collection
Autor: Veronica Roth
Překlad: Radka Kolebáčová
Počet stran: 191
Nakladatelství: CooBoo

Líbila se vám Divergence? Pak si tuhle knížku nemůžete nechat ujít. 

Musím uznat, že ačkoliv jsem byla z Divergence nadšená a Rezistence v úžasu, Aliance mě zklamala a musela jsem se přemáhat, abych to vůbec dočetla. Přistupovala jsem proto k další knížce Veronicy Rohové poněkud bez očekávání a obávala se, že to dopadne stejně jako s Aliancí. Omyl!

Pár let před tím, než začala Veronica psát příběh Tris Priorové, rozepsala Divergenci s Tobiasem Eatonem v hlavní roli. Později usoudila, že Tobias se pro roli vypravěče nehodí, nicméně nakonec se Tobias v příběhu stejně objevil. Knížka Čtyřka přináší několik povídek z Tobiasova pohledu, vypráví o dobách, kdy ještě žil v Odevzdanosti, jak se z něj stal přeběhlík, jaké to bylo být nováčkem v Neohroženosti i scény, kdy se potkal s Tris. Můžeme se tak nejen podívat na různé situace z druhého pohledu, ale rovněž se o Tobiasovi - Čtyřkovi - dozvědět něco víc.

"Mám nové jméno a s ním jsem novým člověkem. Někým, kdo nesnese pichlavé narážky Všeználků. Někým, kdo dokáže vrátit úder. Někým, kdo je konečně připravený bojovat. Jsem Čtyřka."

Navzdory mému nízkému očekávání se povídky vůbec nenesly v nudném duchu a Čtyřka nebyl nesnesitelný, jako pro mě byl v Alianci. Celá knížka se nesla v divergentním duchu, takovém, jaký měl sám první díl trilogie. Veronica znovu ukázala, že umí psát čtivě a poutavě, že dovede každou další větou přimět čtenáře, aby pokračoval a napnout ho, aby knihu jen tak neodložil a ve chvílích, kdy nečte, o příběhu alespoň přemýšlel. Navíc se Čtyřka vrátil v mých očí jako ten boží kluk, kterého jsem si z Divergence pamatovala a leckdy mi přišlo jeho vyprávění mnohem zajímavější, než z pohledu Tris.

Tuším, že pokud by Čtyřka byla první kniha, jež jsem od Rothové četla, asi bych ji úplně nechápala, spousta věcí by nedávala smysl a asi by se mi nelíbila, tudíž pokud jste nečetli Divergenci, přečtěte si ji, než sáhnete po Čtyřkovi. Jde spíš o doplnění, než o knihu, která by mohla působit samostatně. Pokud jste ale Divergenci četli a líbila se vám, přinejmenším jen ten jeden díl, pak bych určitě neváhala. Návrat zpátky do Neohrožené frakce, znovusetkání s postavami a příběh z trochu jiné perspektivy vám zážitek z četby Divergence jistě obohatí.

"Jakmile vyslovím její jméno, uvědomím si, že ji znám. Je to dcera Andrewa Priora. Beatrice. Tris."

Shrnu-li to, knížka se mi líbila, četla se rychle, vzpomněla jsem si, proč mám autorku tak ráda a přiměla mě, abych se těšila na další její knihy. Setkat se zase se Čtyřkou a projít si s ním jeho příběh stojí za to. Pokud jste četli Divergenci a zalíbila se vám, nenechte si Čtyřku uniknout, jsem přesvědčená, že toho nebudete litovat.

85%

8 komentářů :

 1. Kniha se mi líbila, ale taky si nedokážu představit, že by Divergence byla z jeho pohledu. Čtyřka je příjemné doplnění, ale to sama o sobě jako kniha by asi moc nezapůsobila. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Problémem je, že mě se Divergence vůbec nelíbila, takže netuším, jestli by mě tahle knížka zaujala. Pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekla bych, že je to podobné, jako Divergence, ale záleží, co přesně se ti na tom nelíbilo. :)
   Děkuji. :)

   Vymazat
 3. Miluji tuhle trilogii, ale knihy jsem nečetla. Každopádně spolužačka Alianci četla a jako, podle toho co mi řekla, tak asi ani nemám chuť. Jako vědět, že Tris umře? Asi jsem moc na happy endy, ale prostě mi to ani nejde k sobě. Jinak tvá recenze je skvělá. Mám v plánu číst i knihy, jen co dočtu odstíny. :D :) Pěkná recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem to věděla předem. :D Blbí lidi. :D Nicméně celkově se mi Aliance prostě nelíbila. :I Nuda, nuda, trocha toho "šoku" (po spoileru asi ne) a lehké akce na závěr, ale jinak nic záživného. :D
   Doufám, že se ti budou líbit (přinejmenším Divergence, ta se líbí většině :) )
   Děkuji. :)

   Vymazat
 4. Pěkná recenze a kniha se mi také velmi líbila. Doufám, že autorka brzy vydá ještě něco dalšího :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, slyšela jsem, že chystá novou sérii, něco ve stylu Star Wars, to jsem tedy hodně zvědavá.
   Děkuji. :)

   Vymazat

Za každý komentář Vám mnohokrát děkuji.

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML