čtvrtek 12. února 2015

Stříbrná zátoka | Knižní recenze

Název: Stříbrná zátoka
Originální název: Silver Bay
Autor: Jojo Moyes
Překlad: Lucie Mikolajková
Počet stran: 368
Nakladatelství: Ikar

Lidé se se ztrátou vypořádávají různě... Lisa McCullenová vzala svou dceru a přestěhovala se z Anglie na druhý konec světa, do Austrálie, kde žije její teta. Silver Bay je místo, kde vás lidé přijmou a na nic se neptají. Kde lidé žijí své poklidné životy, sledují delfíny a velryby a večer se nechají uspat oceánem. Pak se ale objeví Mike. Mike pracuje ve velké firmě a chce ze Silver Bay udělat velké letovisko a tak zcela rozvrátit životy lidí, pro které tohle místo znamenalo všechno. Přesto se z něj stává první člověk, kterého se Lisa McCullenová rozhodne pustit sobě...


Příběh je vyprávěn z několika pohledů. Setkáváme se s tajuplnou Lisou, která v sobě skrývá nekončící, mučivou bolest, Mikem, který se postupně stává zcela jiným člověkem, Lisy dcerou Hannah, která chce být jen uviděna, starou tetou Kathleen, někdejší slavnou Lovkyní žraloků nebo Gregem, stopařem velryb, jenž je léta bezúspěšně zamilovaný do Lisy. Každá postava nám dá jiný pohled na příběh, každá nám dovolí nahlédnout do vlastního nitra a poznat ji. Každá nakonec svým způsobem přiroste k srdci.


“I had been wrong when I said Lisa McCullen wasn't beautiful: when she smiled she was stunning.” 

Již chápu, co svět vidí na Jojo Moyesové. Každým slovem dělá ze svých postav výjimečné bytosti a přesto jen lidi. Zavede vás skrze věty na úplně nové místo a při čtení vám dá pocit, že jste přímo tam, ve Stříbrné zátoce, na lodi Izmael a pozorujete velryby.

Je to čtivé. Víc než to. Začnete číst a už se nebudete chtít odtrhnout. Budete chtít vědět, jak to dopadne se Stříbrnou zátokou, Kathleen a Ninem Gainesem, velrybami a Lisou s Mikem. Vstoupíte do Stříbrné zátoky a budete si připadat jako cizinci, když však dočtete, budete cítit, že tam patříte, jako kdybyste tam žili. Jojo vás strhne mezi řádky a donutí vás zapomenout, že existuje svět kolem vás, natolik vás Stříbrná zátoka pohltí.

“How is it possible to exist with so much pain?” 

Stačila jedna kniha, abych si tuto spisovatelku zamilovala. Smála jsem se, tajila dech, kolena se mi třásla jako želé, polykala jsem napětím vzduch, téměř jsem měla místy slzy v očích. Stříbrná zátoka mě příjemně překvapila. Nevěděla jsem, co od ní čekat, ale dostala jsem to nejlepší. Stříbrná zátoka mi zkrátka přirostla k srdci a mohu ji jen doporučit.

100 %

“I tell him I don’t see it that way. Look out at the sea for long enough, at its moods and frenzies, at its beauties and terrors, and you’ll have all the stories you need — of love and danger, and about what life lands in your nets. And the fact that sometimes it’s not your hand on the tiller, and you can do no more than trust that it’ll all work out okay.”  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jojo Moyes se narodila v Londýně v roce 1969. Má manžela a tří děti, společně žijí na farmě v anglickém Essexu. Více o autorce a jejích knihách se můžete dozvědět na www.jojomoyes.com.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Kde koupit:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Za zprostředkování recenzního výtisku děkuji Databázi knih.

Přečtěte si i další recenze na tuto knihu:


8 komentářů :

 1. Od Jojo jsem četla Než jsem tě poznala a nebylo to tak dechberoucí, jak jsem očekávala.. Mám zálusk na Poslední dopis od tvé lásky a Stříbrná zátoka vypadá celkem slibně. Moc se mi líbí, že obálky Jojoinych knih mají charakteristické rysy. Čtenář podle mě ví, k jakému autorovi je přiřadit a ani nemusí vidět jméno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jo, ty obálky jsou skvělé. :)
   Brzy se vrhnu na další knihy, mám doma vššechny, co u nás vyšly, tak jsem zvědavá. :)

   Vymazat
 2. Já z ní tedy tak nadšená nebyla, ale nejspíš je to tím, že jsem první četla Než jsem tě poznala, což je mnohem lepší kniha:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě z toho důvodu,, že všichni tvrdí, že Než jsem tě poznala je nejlepší, si ji chci nechat až nakonec a uvidí se... :)

   Vymazat
 3. wow, to vypadá hodně dobře! Musím přiznat, že jsi mě nalákala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě těší, je to skvělá kniha. :)

   Vymazat
 4. Moyesovou zbožňuju. Stříbrnou zátoku jsem ještě nečetla, ale po přečtení téhle recenze se na ní musím co nejdříve vrhnout!:)

  OdpovědětVymazat

Za každý komentář Vám mnohokrát děkuji.

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML