pondělí 15. září 2014

Selekce | Knižní recenze

Název: Selekce (Selekce #1)
Originální název: The Selection (The Selection #1)
Autor: Kiera Cass
Počet stran: 312
Nakladatelství: CooBoo

35 dívek. 1 princ. Životní šance - to je Selekce. Ocitáme se na území USA, před lety skončila čtvrtá světová válka a nyní se tam rozléhá království Illéa. Lidé jsou rozděleni do osmi kast. Osmá kasta - ti nejchudší. První kasta - šlechta. America, z Páté kasty, se nikdy nechtěla do Selekce přihlásit, princ i celá hra ji přišla povrchní, navíc byla tajně zamilovaná do svého Aspena, ačkoli svou láskou porušovali zákon. Okolí však na ni naléhalo a Americu vybrali mezi 35 dívek, které budou bojovat o princovo srdce.

Objevujeme velké množství sympatických i nesympatických postav, mimo ostatní dívky v soutěži i Americy rodinu, královskou rodinu s princem Maxonem, který očividně nakonec není tak povrchní, jak se zdálo, a možná přece jen Americy srdce získá. Sama hlavní hrdinka byla skvělá, ačkoliv mě její přílišná náklonnost k Maxonovi poněkud štvala, protože... Aspen. Aspen je úžasná postava, toho kluka jsem si zamilovala a jemu a Americe rozhodně fandím.

Na jednu stranu mi celý motiv knihy připadal jako parodie na Hunger games v dívčí verzi. Několik společenských skupin, očíslovaných, ti na vrcholu žijí v luxusu, další trpí hlady, přísná pravidla a bičování, pár těch desítek vylosovaných účastnic, z kterých může zvítězit jen jedna, milovaná mladší sestřička... Přesto mi to ale vůbec nevadila a nápad knihy se mi velmi líbil. Autorka to měla dobře promyšlené, seznámila nás jak s historií Illéy, tak se současnou politickou i mezilidskou situací. Krásně vytvořený dystopický svět!

 Je sice pravda, že akci, které se dočkáme v jiných dystopiích, tady očekávat nemůžeme. (Vyjma dívčích válek o jednoho muže, víte, o čem mluvím, dámy.) Něco málo tu je, ale skutečně jen málo. Jde spíš o klidný příběh zaměřen na city. Rozhodně se ale u knihy člověk nenudí. Přečetla jsem ji během dvou dnů, četlo se to svižně a příběh zkrátka baví. Autorka píše příjemně, nejsou tu zdlouhavé popisy ani nudné pasáže, i když zrovna autorka píše o maličkostech, stejně se u toho čtenář nedočkavě drží, jak to dopadne.

Závěr:
Není to žádné vrcholné literární dílo, které by vám vyrazilo dech. Nejde o nic výjimečného. Ale jde o knihu s zajímavým a originálním námětem, plnou lásky ať už jako takové, lásky v rodině či mezi přáteli, která se dobře čte, chytne si svého čtenáře a už jej nepustí.   Nemohu nezmínit obálku, která je naprosto dokonalá. Nezbývá mi, než knížku doporučit dál, jsem si jista, že nebudete zklamáni. Přes svou jednoduchost si získala moje srdíčko.

80%

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Kiera Cass Rainbow Rowell žije v Nebrasce s manželem a dvěma syny. Když zrovna nepíše, čte komiksy nebo plánuje výlety do Disney Landu.  Více o autorce a jejích knihách se můžete dozvědět na kieracass.com.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kde koupit?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Za zprostředkování recenzního výtisku vděčím


Žádné komentáře :

Okomentovat

Za každý komentář Vám mnohokrát děkuji.

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML