pátek 4. července 2014

Cizí slovo láska | Knižní recenze

Název: Cizí slovo láska
Originální název: Love and other foreign words
Autor: Erin McCahanová
Počet stran: 301
Nakladatelství: Fortuna Libri

Josie Sheridanová je obyčejná - no dobře, ne zas tak úplně obyčejná - patnáctiletá holka. Náhle však do jejího života přichází špatná věc - Geoffuj, tedy vlastně jen Geoff, nový přítel její milované sestry Kate, který se má brzy stát jejím švagrem. Geoff ale není vůbec tak úžasný, jak ho Kate popisovala - podle Josie na něm není ani špetka zajímavého a skvělého a za každou cenu hodlá zabránit svatbě...

Nic ale není tak jednoduché, protože život patnáctiletých holek není ani trochu snadný, naopak plný starostí, jako je třeba láska, kterou Josie dosud nechápala a očividně nikdy chápat nebude. Vždy však lásce přihlížela, nyní nastává nový pohled na věc - co když se Josie sama zamiluje? Zvládne vypočítat rovnici lásky plné x a y, závorek a otazníků? Dá se vůbec láska matematicky vypočítat?

Josie má velkou zálibu v jazycích  a to především těch úplně všedních, které se liší v rámci odlišných sociálních skupin, zaobírá se tím, překládá si významy různých slov různých lidí a zkrátka ve všem hledá příliš vědy. Je to nejpřemýšlivější holka, jakou jsem kdy měla tu čest potkat. Zůstává však jedno slovo, které je ve všech jazycích cizích a které je vlastně jazyk sám o sobě - totiž láska. Josiina cesta za poznáním lásky je plná omylů v podobě poblouznění, přešlapů až příliš trapných a bezmoci z nevědomosti. Přesto se však nakonec objeví osoba, kterou by Josie možná jednou v budoucnu mohla milovat.

Ze začátku se může tenhle příběh zdát jen jeden z mnoha románků o náctiletých, zamilovaných holkách a Josie jako otravná, přihlouplá pubescentka, nad kterou kroutíte očima a lezou vám na nervy. Brzy se však ukáže, že s příběhem je to úplně jinak. Knížka je plná hlubokých myšlenek a má v sobě mnohem víc, než jak to na první pohled vypadá. A sama hlavní hrdinka nakonec není otravná a přihlouplá, ale úžasná, jedinečná a tak chytrá, až z toho jde hlava kolem. A to nemluvím o tom, jak zvládne být knížka vtipná - tolikrát jsem se nahlas zasmála. Cizí slovo láska je příběh mimořádně přemýšlivý, vtipný a hluboký, k čemuž průběžně během čtení dospějete. Knížka je velmi čtivá, oddechová, jemná, ale zároveň silná, že velmi zapůsobí a donutí čtenáře si ji pamatovat. Jsem si jista, že ji ocení nejen mladé dívky, ale i další generace by se mohly z neobyčejné Josephiny poučit a najít v knize své zalíbení. Tahle knížka zaručeně zvedne svým úsměvným způsobem každému náladu.

85%


Mnohokrát děkuji nakladatelství FORTUNA LIBRI za poskytnutí recenzního výtisku.




Žádné komentáře :

Okomentovat

Za každý komentář Vám mnohokrát děkuji.

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML